koniak a brandy

Koniak a brandy – jakie są różnice pomiędzy tymi trunkami? Sprawdzamy, w jaki sposób powstają oraz jak należy je degustować

Koniak i brandy to ekskluzywne napoje, które należy podawać i degustować w odpowiedni sposób. Posiadają charakterystyczny, wytrawny smak i aromat. Z treści tego artykułu dowiesz się, czym różnią się od siebie, jak powstają oraz jak je spożywać. Sprawdź!

5/5 - (2 głosy)

Nie każdy lubi wysokoprocentowe alkohole. Zarówno koniak, jak i brandy mają swoich zwolenników, ale i przeciwników. Potrzeba czasu, zanim nasze kubki smakowe i zmysł węchu przyzwyczają się do walorów tych wyjątkowych trunków. Większość ludzi nie potrafi dostrzec subtelnych różnic pomiędzy koniakiem a whisky. Postaramy się przedstawić najważniejsze z nich.

Koniak a brandy – co to za alkohole?

Aby szczegółowo zapoznać się z różnicami pomiędzy koniakiem a brandy, musimy sprawdzić, w jaki sposób przebiega proces produkcji obu trunków. Na początku zobaczmy, co to jest brandy.

Co to jest brandy?

Brandy to napój alkoholowy o mocy od 35 do 60 będący destylatem na bazie wina gronowego lub owocowego pozyskiwanego z jabłek, gruszek, śliwek, czereśni lub wiśni. Do produkcji tradycyjnej brandy wykorzystuje się starannie wyselekcjonowane szczepy białych winogron z gatunku Ugni Blanc. Ze świeżo zebranych owoców wytłacza się moszcz, który poddawany jest procesowi fermentacji z udziałem drożdży. Gdy poziom alkoholu osiągnie około 15% proces fermentacji samoczynnie ustaje.

Następnie przefermentowany moszcz jest filtrowany do postaci klarownej i poddawany destylacji. Uzyskany w ten sposób napój przelewany jest do specjalnych beczek do leżakowania. Wyróżniamy kilka rodzajów brandy ze względu na region pochodzenia i rodzaj wykorzystanych surowców.

  • armaniak – zwany starszym bratem koniaku napój na bazie białego wina pochodzącego z rejonu Armagnac w Gaskonii;
  • kalwados – winiak na bazie destylatu cydru wytwarzanego w rejonie Normandii;
  • kirsch – owocowe brandy na bazie destylatu z przefermentowanych wiśni lub czereśni;
  • śliwowica – brandy pozyskiwana z destylatu śliwek węgierek;
  • grappa – włoska odmiana brandy wytwarzana z przefermentowanych pestek winogron i wytłoków;
  • koniak – to trunek wytwarzany we francuskiej miejscowości Cognac według tradycyjnej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie receptury.

Co to jest koniak?

Koniak to trunek o bursztynowej barwie posiadający zazwyczaj około 40 procent alkoholu. Francuzi nazywają go eau-de-vie, czyli woda życia. Charakterystyczna i znana przez wszystkich nazwa pochodzi od miejscowości Cognac, gdzie trunek jest wytwarzany. Warto zaznaczyć, że nazwa trunku jest zastrzeżona prawnie. Do produkcji koniaku używa się wyłącznie starannie wyselekcjonowanych odmian winogron ze szczepu Ugni Blanc pochodzących z regionów Charente i Charente-Maritime. Podobnie jak w przypadku brandy, proces produkcji koniaku zaczyna się od zebrania owoców, z których pozyskuje się moszcz i poddaje fermentacji trwającej około tygodnia. Następnie produkt trafia do miedzianych alembików, gdzie poddawany jest procesowi dwukrotnej destylacji.

Najważniejszym etapem produkcji jest dojrzewanie w dębowych beczkach, które trwa przynajmniej 2 lata, po czym koniak rozlewany jest do butelek. Wyróżniamy trzy rodzaje koniaku:

  • VS;
  • VSOP;
  • XO.

Różnią się od siebie czasem leżakowania, a co za tym idzie – kolorem, smakiem i aromatem.

Koniak a brandy – degustacja

Koniak i brandy to mocne i wytrawne alkohole, które podaje się w specjalnie przeznaczonych do tego celu kieliszkach typu snifter, zwanych także koniakówkami. Wyróżniają się obłym kształtem ze zwężającą się ku górze czaszą oraz krótką i cienką nóżką. Taki rodzaj szkła umożliwia wydobycie wszystkich walorów smakowych i aromatu koniaku. Naczynie wypełnia się do około 1/4 wysokości. Oba alkohole degustuje się w temperaturze pokojowej, pijąc powoli i odkrywając każdą nutę smakową. Brandy i koniak doskonale smakują solo, jednak nie ma przeszkód, by dodać do nich odrobinę wody, lub szczyptę cynamonu. Raczej nie poleca się dodawać kostek lodu, które obniżą temperaturę trunku i za bardzo go rozwodnią.

Koniak a brandy – różnice

Podstawową różnicą między koniakiem a brandy jest cena oraz ilość dostępnych rodzajów. Ze względu na trudniejszy i bardziej uciążliwy proces produkcji koniaku, jest to trunek uznawany za prestiżowy, a co za tym idzie – droższy. Cenią go przede wszystkim koneserzy mocnych i wytrawnych alkoholi, których kubki smakowe wykryją każdą najdrobniejszą nutę smakową i zapachową. Z kolei brandy oferuje większą różnorodność. Do wyboru są wersje wiśniowe, jabłkowe, miodowe czy śliwkowe. Popularną odmianą brandy jest aromatyczna metaxa z dodatkiem wina muskatowego i mieszanki ziół.

Podsumowanie

Pomimo tego, iż oba alkohole posiadają pewne detale, które odróżniają je od siebie, to zdecydowanie więcej jest podobieństw, które łączą koniak i brandy. Podobny smak i aromat, zbliżony proces produkcji oraz francuskie pochodzenie. Oba trunki pozyskuje się z destylowanych owoców, jednak w przypadku koniaku receptura jest bardziej restrykcyjna i wymagająca więcej czasu. Dodatkowo oryginalny koniak musi pochodzić z regionu Cognac.

Archiwum: styczeń 2024