pisco sour

Pisco Sour – skarb z Ameryki Południowej. Jak go przygotować?

Jeśli lubisz południowoamerykańskie klimaty oraz drinki o słodko–kwaśnym smaku, z pewnością docenisz Pisco Sour. W tym tekście znajdziesz nie tylko prosty przepis na ten koktajl, ale i garść porad, które ułatwią ci jego przygotowanie.

Pisco Sour – składniki i czas przygotowania

Na przygotowanie tego koktajlu potrzebujesz 10 minut. Tyle wystarczy, by kurze białko połączyć z Pisco, syropem cukrowym oraz sokiem z cytryny lub limonki.

Pisco Sour – składniki i czas przygotowania

Jak przygotujesz Pisco Sour?

Przygotowanie tego drinka nie powinno ci sprawić zbyt wiele problemów. Co musisz zrobić? Na początek zdecydować, którą wersję słynnego koktajlu chcesz podać swoim gościom. 

Pisco Sour – przepis i instrukcja wykonania w wersji peruwiańskiej 

W Peru Pisco Sour serwowany jest z kurzym białkiem. Aby go przygotować, potrzebujesz:

Do przyrządzenia tego drinka potrzebujesz shakera, który wypełniasz pokruszonym lodem. W blenderze łączysz ze sobą wszystkie składniki (z wyjątkiem angostury), a następnie przelewasz je do shakera z lodem. Wystarczy kilka sekund energicznego potrząsania, by osiągnąć oczekiwany efekt. Kolejnym krokiem jest przelanie koktajlu do wysokich kieliszków. Skorzystaj tu z sitka barmańskiego, tak, aby zatrzymały się na nim resztki lodu. Na sam koniec dodaj do drinka angosturę. 

Wersja z Chile dla minimalistów

Przygotowanie Pisco Sour w wersji chilijskiej jest jeszcze łatwiejsze. Postępujesz tak, jak w przypadku opcji peruwiańskiej, jednak z listy składników wykluczasz białko. W tej wersji możesz od razu wlać wszystkie składniki do shakera, pomijając blendowanie. I taki drink zachwyca swoim smakiem, nie posiada jednak charakterystycznej pianki. 

Pisco – co powinieneś wiedzieć o tym trunku?

Pisco – co powinieneś wiedzieć o tym trunku?

Podstawowym składnikiem tego drinka jest Pisco – winogronowa brandy, której nazwa pochodzi od peruwiańskiego miasta Pisco. Ponieważ w Polsce nie zawsze znajdziesz taki alkohol, możesz go zastąpić białą wódką o mocy 40–50%.

Pisco Sour – burzliwe dzieje koktajlu 

Do dziś trwa spór o to, czy Pisco Sour pochodzi z Chile, czy też jego ojczyzną jest Peru. Nie zdziw się zatem, jeśli znajdziesz dwa różne przepisy na ten koktajl. W każdej z nich smakuje on wybornie, w każdej może stać się gwiazdą towarzyskiego spotkania. 

Wiadomo za to, że w obu tych krajach produkuje się Pisco, które jest podstawowym składnikiem koktajlu. 

Pierwsze przepisy na Pisco Sour

Kiedy powstał pierwszy przepis? Wiadomo, że już w XVI wieku na terenie Peru znany był trunek powstający ze sfermentowanych pestek winogron. Sam koktajl po raz pierwszy miał się pojawić w początkach XX wieku w barze Morris w Limie. 30 lat później drink ten znany był już w Stanach Zjednoczonych, powoli podbijał też europejskie bary. 

Pierwsze przepisy na Pisco Sour

Klasyczny koktajl z międzynarodowym konfliktem w tle 

Choć większość osób uznaje, iż drink ten jest narodowym dobrem Peru, mieszkańcy Chile wciąż roszczą sobie prawo do Pisco Sour. Dlaczego? Bo choć Pisco wcześniej znane było w Peru, w Chile produkuje się je na większą skalę. Pamiętaj jednak, że to w Peru koktajl z Pisco ma swe własne święto, z tego kraju pochodzą też najstarsze wzmianki na jego temat. 

Z jakimi wariacjami możesz się spotkać?

Podobnie jak większość znanych drinków, tak i Pisco Sour doczekał się wielu wersji. Możesz dzięki temu korzystać z przepisów na:

  • Aji Sour, w którym pojawia się chili, 
  • Mango Sour z dodatkiem soku z mango,
  • Sour de Campo, wzbogacony o miód i cytrynę,
  • Colca Sour, gdzie sok z limonki zastąpiony jest sokiem z kaktusa. 

Orzeźwiający Pisco Sour świetnie sprawdzi się w okresie letnim, gdy towarzyskie przyjęcia w ogrodzie są normą. Słodko–kwaśny smak i elegancki wygląd sprawią, że ten południowoamerykański koktajl stanie się gwiazdą niejednego przyjęcia. 

2.7/5 - (35 głosów)

Archiwum: styczeń 2024