Nie da się ukryć, że noc z 31 grudnia na 1 stycznia to kilka godzin, w których czasie patrzymy bardziej łaskawym okiem na zabawy i świętowanie sąsiadów. Wcale nie zmienia to jednak obowiązujących przepisów – porządek publiczny musi być zachowany także tego dnia, a cisza nocna obowiązuje wszystkich, niezależnie od chęci świętowania. Sprawdź, co zrobić, żeby sylwestrowy wieczór nie skończył się mandatem!
Czy w Sylwestra obowiązuje cisza nocna? Odpowiadamy!
Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że pojęcie takie jak „cisza nocna” tak naprawdę nie obowiązuje w polskim prawie, a jest jedynie pojęciem zwyczajowym. Powszechnie uznało się, że godziny ciszy nocnej obowiązują od godziny 22:00 do 6:00 rano kolejnego dnia. Takie godziny najczęściej są określone we wewnętrznych regulaminach np. spółdzielni mieszkaniowych, ale policjanci mogą zostać wezwani do kłopotliwego sąsiada w każdej porze dnia – z telefonem wcale nie trzeba czekać do wieczora, jeśli mieszkaniec sąsiedniego mieszkania postanowił urządzić w bloku niepożądany koncert!
Przeczytaj też: przekąski na sylwestra
Co mówi Kodeks wykroczeń o ciszy nocnej w Sylwestra?
Kwestię zakłócania spokoju sąsiadów (nie tylko w nocy) regulują dwa przepisy Kodeksu Wykroczeń. Art. 51 § 1 mówi, że „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Jak widać, ustawodawca uwzględnił zakłócanie spokoju w godzinach nocnych – co można nazwać właśnie łamaniem ciszy nocnej – ale nie dotyczy to tylko tych godzin.
Jeśli zdarzy ci się zaszaleć, a nie spodoba się to jednemu z sąsiadów, zakłócenie ciszy nocnej skończy się na pouczeniu lub niewielkim mandacie (jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że wezwanie miało faktyczne podstawy). Maksymalna wysokość mandatu to 500 zł (lub 1000 zł, jeśli mandat wystawiany jest za przewinienie dotyczące dwóch różnych przepisów), ale nie wyklucza to możliwości skierowania sprawy do sądu!
Poważniejsze konsekwencje czekają sylwestrowiczów, którzy dadzą porwać się zarówno atmosferze, jak i procentom.
Zakłócanie porządku i akty chuligańskie lub wandalizmu
W Polsce fajerwerki używane są niemal wyłącznie 31 grudnia – to nieodłączny element każdego Sylwestra. Oczywiście nie ma nic złego w hucznym podkreśleniu zakończenia starego roku, ale do tematu należy podejść z umiarem.
Na pewno pamiętaj o bezpieczeństwie! Fajerwerki to dosłownie materiały wybuchowe z odpowiednimi efektami świetlnymi. Niewłaściwe obchodzenie się z takimi produktami dla wielu zabawowiczów co roku kończą się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Pamiętaj, że gdy leje się szampan, to używanie fajerwerków niekoniecznie musi być dobrym pomysłem!
Fajerwerki mogą cię dużo kosztować!
Wandalizm wcale nie musi oznaczać niszczenia wiat przystankowych czy miejskich koszy na śmieci – może być również związany z niewłaściwym lub nieostrożnym użytkowaniem fajerwerków. Zwróć szczególną uwagę na to, czy wybrałeś miejsce odludne, w którym możesz spokojnie odpalić fajerwerki. Raczej nie rób tego na podwórku przed blokiem lub tuż przed pełnym parkingiem. Nieostrożna zabawa w noc sylwestrową może kosztować cię nie tylko mandat czy nawet nieprzyjemności w sądzie – konieczne będzie też pokrycie szkód, co reguluje Kodeks cywilny.
Jak zgłosić zakłócanie ciszy nocnej?
Być może w tym roku to ty będziesz sąsiadem, który zadzwoni po patrol – zanim jednak wybierzesz odpowiedni numer, zastanów się, czy wojna z sąsiadami jest tego faktycznie warta. Jeśli ich zabawa nie jest bardzo uciążliwa i nie odbywa się w późnej porze nocnej, być może w ten jeden dzień w roku powinieneś odpuścić?
Pamiętaj, że pojęcie ciszy nocnej obowiązuje jedynie m.in. w regulaminach spółdzielni, ale nie w prawie. Jeśli sąsiedzi naprawdę przesadzają, możesz dzwonić wcześniej – nie musisz czekać na godziny od 22 do 6, a art. 51 Kodeksu Wykroczeń nie definiuje godzin, w których zakłócanie spokoju jest faktycznie łamaniem prawa.
W trakcie rozmowy z dyspozytorem podaj powód zgłoszenia, poinformuj, kto jest sprawcą i gdzie. Nie daj sobie wmówić, że w innych godzinach obowiązują inne przepisy. Jeśli z głośnym sąsiadem masz problemy od dłuższego czasu, staraj się zgłaszać takie sytuacje po wcześniejszym nagraniu hałasu. Pamiętaj, że jeśli patrol na miejscu stwierdzi, że zgłoszenie było bezpodstawne (a sąsiedzi nie poprą twojej wersji), możesz dostać mandat za bezpodstawne wezwanie!
Sylwester to wyjątkowa noc, ale przepisy w tym dniu pozostają niezmienne. Zbyt intensywne zakłócanie spokoju sąsiadów może zostać zakończone zgodnie z prawem przez odpowiednie służby mundurowe – i wcale nie musi mieć to miejsca tuż przed północą! Jeśli twoje świętowanie okaże się naprawdę głośne, a twoje hałasy nie spodobają się sąsiadom, patrol policji lub straży miejskiej może zostać wezwany znacznie wcześniej! Pamiętaj, że nie wszyscy muszą podzielać twoją chęć do świętowania – pozwól im, szczególnie po północy, odpocząć. Każdy z nas lubi zabawę, ale pamiętajmy przede wszystkim o umiarze
Leave a Comment