Porter bałtycki to piwo o unikalnym smaku i zapachu. Obok Russian Imperial Stoutu jest jednym z najmocniejszych produktów piwnych na rynku. Przygotowuje się go z użyciem ciemnych i palonych słodów. W smaku jest gładki, wręcz oleisty. Poznaj go już teraz!
Porter bałtycki – polskie czarne złoto. Co wyróżnia to piwo? Charakterystyka i skład
Porter bałtycki pojawił się w krajach nadbałtyckich jako zamiennik ciemnych i mocnych angielskich stoutów. Na popularność tego piwa znacząco wpłynęła blokada kontynentalna nałożona na Wielką Brytanię przez Napoleona. Zabrakło wtedy mocnego, ciemnego piwa, które w okresie zimowym dobrze rozgrzewało. Od angielskiego mocnego stoutu różni się jednak sposobem przygotowania – oryginalnie jest to piwo dolnej fermentacji. Sprawdź, czym jeszcze wyróżnia się to piwo ciemne, czytając nasz tekst!
Porter bałtycki – nuty zapachowe, smakowe i goryczka
Trunek wyróżnia się ciekawym zapachem i intensywnym smakiem. Piwo to powinno być pite z pokala zbliżonego kształtem do kieliszka koniakowego, którego górna część jest zwężona. Jeśli pójdziesz za tą wskazówką, będziesz mógł w pełni cieszyć się jego wonią. Porter ten jest tradycyjnie fermentowany z użyciem drożdży dolnej fermentacji w niskiej temperaturze. Dobrze komponuje się z:
- deserami;
- lodami;
- grillowanym i pieczonym mięsem.
Jak powinien pachnieć porter bałtycki?
Porter bałtycki to piwo stosunkowo słodkie, w którym czuć aromaty palone, bogatą słodowość, karmel, toffi i orzechy. Często pojawia się też delikatna nuta estrowa, którą odczujesz jako zapach suszonych owoców. Aromaty pochodzące z chmielu są wyczuwalne, ale najbardziej intensywne są zapachy pochodzące ze słodów. Do produkcji tego alkoholu używa się najczęściej lokalnego chmielu. Wbrew obiegowej opinii nie jest on tworzony w całości z ciemnych słodów. Młode piwo może mieć lekko alkoholowy zapach, a w najlepszych wariantach gatunku można wyczuć woń win likierowych (np. porto czy madery).
Smak porteru bałtyckiego
Wrażenia smakowe podobne są do zapachowych. Jak można je krótko opisać?
- Piwo jest treściwe, oleiste, słodowe, karmelowe.
- Mimo znacznej słodowości nie jest zaklejające.
- Zadanie zbalansowanej goryczki to neutralizacja słodowości piwa.
- To porter o wysokiej zawartości alkoholu, który będzie szczególnie wyczuwalny, gdy piwo nie zostało odpowiednio długo wyleżakowane. Smak szlachetnego alkoholu jest jednak tutaj bardzo pożądany.
Jak powinien wyglądać porter?
Choć według obiegowej opinii alkohol ten jest ciemny, a wręcz czarny, to powinien mieć barwę od miedzianej do nieprzejrzyście ciemnobrązowej. Gęsta piana, o kolorze kremowym lub żółtobrązowym, może być umiarkowanie trwała. Całość powinna być klarowna, ale w przypadku barwy ciemnobrązowej dopuszcza się jednak nieprzejrzystość.
Czy warto leżakować porter bałtycki?
To mocne piwo, które jest popularne w krajach Morza Bałtyckiego, znacząco zyskuje podczas leżakowania. Znika zapach alkoholowy, a pojawiają się aromaty suszonych owoców i cherry. Lepiej wyczuwalne stają się karmel i toffi. Wyleżakowane jest zdecydowanie delikatniejsze w smaku. Jak to osiągnąć i co warto wiedzieć?
- Butelki trzymaj w zaciemnionym, chłodnym miejscu.
- Pierwsze efekty leżakowania porteru będziesz mógł odczuć już po roku.
- Smak może zmieniać się nawet przez 10 lat.
- Nawet nieudany przedstawiciel stylu może wiele zyskać po dłuższym leżeniu w piwniczce.
Najpopularniejsze portery bałtyckie na rynku
Najłatwiej dostępny i jednocześnie najbardziej popularny na polskim rynku trunek tego typu pochodzi z browaru Żywiec. W 2013 roku w prestiżowym konkursie European Beer Star wśród piw baltic porter zwyciężył Komes Porter z Browaru Fortuna. Konkurs ten jest jednym z najbardziej znaczących na świecie.
Warto na koniec wspomnieć, że Święto Porteru Bałtyckiego obchodzone jest corocznie w trzecią sobotę stycznia. Alkohol ten jest obecnie warzony na całym świecie. „Polskie czarne złoto” to produkt najwyższej klasy, dlatego zdecydowanie warto go wypróbować, a być może sprawdzić, jakie efekty da leżakowanie?
Leave a Comment