miód pitny trójniak

Miód pitny trójniak – sprawdzony przepis!

Miód pitny to trunek alkoholowy, którego początki sięgają jeszcze czasów średniowiecza. Ma on bardzo szerokie zastosowanie, dlatego naprawdę warto go przygotować. Jak to zrobić?

Ocena

Nie ma co się oszukiwać, każdy chce być zdrowy i pełen sił. Właśnie dlatego tak wiele osób stosuje różnego rodzaju metody na zwiększenie odporności. Miody pitne trójniak działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Właśnie dlatego trójniak to miód pitny, który naprawdę warto przygotować. Mimo tego, że przepis na miód pitny trójniak jest dość wymagający, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś się z nim zmierzył. Sprawdź sam, jak zrobić miód pitny trójniak!

Początki miodu pitnego…

początki miodu pitnego

Miód pitny trójniak to nic innego jak napój alkoholowy, który powstaje w czasie fermentacji brzeczki miodu pszczelego. Proces ten możesz porównać do powstawania wina. W zależności od tego, na jaką proporcję miodu pszczelego oraz wody w brzeczce postawisz, możesz uzyskać półtrak, dwójniak, trójniak czy czwórniak. Dzisiaj jednak skupmy się na przedostatniej wersji. Jak wygląda przepis na miód pitny trójniak?

Krok pierwszy, czyli przygotowanie brzeczki

krok pierwszy czyli przygotowanie brzeczki

Każdy przepis na miód pitny trójniak rozpoczyna się od przyrządzenia brzeczki, czyli miodu rozcieńczonego z wodą. W garnku o pojemności nie mniejszej niż 40 litrów zagotuj 10 litrów wody oraz 20 litrów miodu. Roztwór na miód trójniak systematycznie mieszaj. Na początku gotowania zaznacz na ściance miejsce, do którego sięga twój miód pitny trójniak. Gotowanie nie może zmienić objętości, dlatego do mikstury stale dolewaj wodę. Kiedy twoja brzeczka wystygnie, dodaj do niej drożdże. Kolejny krok w czasie przygotowywania miodu pitnego trójniak to przelanie całości do wyparzonego wcześniej gąsiora. Następnie zamknij naczynie gumowym korkiem oraz rurką i pozostaw w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 18°C.

Krok drugi, czyli fermentacja

krok drugi czyli fermentacja

Następny etap w przepisie na trójniak to fermentacja. Jest ona podzielona na dwie części. Na początku miód pitny trójniak jest poddany tak zwanej burzliwej fermentacji, która trwa około 3 tygodni. Następnie dochodzi do tak zwanej łagodnej fermentacji, która trwa przez około 6 tygodni. Kiedy czas ten minie, odciągnij brzeczkę za pomocą gumowego wężyka oraz przelej do drugiego pojemnika. Gąsior dokładnie wyczyść oraz ponownie wlej do niego brzeczkę i zatkaj całość korkiem z rurką fermentacyjną. 

Ostatni krok, czyli dojrzewanie

Przepisy na miód pitny trójniak wymagają wiele cierpliwości. Z pewnością pomyślałeś o wspomnianej fermentacji, jednak ona ma się nijak do tego, ile trwa dojrzewanie. Ostatnim etapem przygotowywania miodu pitnego trójniak jest dojrzewanie, które trwa od roku do 1,5 roku. Cena za trójniak w sklepach jest dość spora, co właśnie jest spowodowane długim czasem jego wytwarzania. 

Jak podawać miód pitny trójniak?

Teraz już wiesz, jak wygląda przepis na trójniak. Bardzo ważne jest także odpowiednie podanie. Jak pić miód pitny trójniak? Mamy tutaj spora dowolność. Możesz serwować go zarówno na ciepło, jak i zimno. Choć to podawanie go w temperaturze pokojowej jest najczęściej spotykane. Miód pitny trójniak bardzo dobrze pasuje do wszelkich dań obiadowych, a szczególnie tych staropolskich.

Kiedy już wiesz, jak zrobić trójniak, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął przygotowania właśnie teraz. Chociaż jest niezwykle czasochłonne, wszelkie trudy zostają wynagrodzone przez niesamowity smak oraz właściwości tego trunku.

Archiwum: marzec 2024