4 piwa – ile to wódki?

4 piwa – ile to wódki i promili? Wirtualny alkomat

4.5/5 - (11 głosów)

4 piwa – ile to wódki? Ile promili we krwi i standardowych dawek alkoholu? Jeżeli zastanawiasz się, jaką objętość alkoholu można znaleźć w tych dwóch trunkach, czytaj dalej. Przygotowaliśmy dla ciebie poręczny kalkulator stężeń alkoholu.

bmw e31

Piwo jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych spożywanych na terenach Europy. W przeszłości był to nieodłączny trunek biesiad i wszelkich uroczystości, ale też zwykłych posiłków. Nie były to jednak piwa takie, jakie rozpowszechnione na rynkach są dzisiaj. W większości był to kwas chlebowy lub inne trunki fermentacji spontanicznej. Dziś przyjrzymy się, jakie stężenie alkoholu ma piwo. Dowiesz się też, ile alkoholu etylowego mają 4 piwa – ile to wódki lub wina? Jak długo trzeźwieje się po takiej ilości alkoholu?

4 piwa – ile to wódki i promili we krwi?

4 piwa ile to wódki i promili we krwi

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: będąc na imprezie, wypiłeś 4 piwa. Ile to wódki w przeliczeniu na kieliszki? Po jakim czasie możesz wsiąść za kierownicę samochodu? Ile promili alkoholu masz we krwi po wypiciu łącznej ilości 2 litrów piwa?

Ciężko jednoznacznie określić zawartość czystego alkoholu w jednej szklance piwa. Bierze się to z prostego faktu, że istnieje ich wiele rodzajów. Różnią się między sobą nie tylko smakiem i kolorem, ale też stężeniem etanolu. Wszystkie odmiany piw mają jednak niższe stężenie alkoholu niż większość innych procentowych trunków.

Różne rodzaje browarów posiadają następujące stężenie alkoholu:

  • piwa bezalkoholowe – do 0,5%;
  • radlery – 2–4%;
  • piwa lekkie – około 4%;
  • piwa jasne – około 5%;
  • piwa pełne – 5–6%;
  • piwa ciemne – 6–9%;
  • mocne – do około 10%.

Standardowa dawka alkoholu w piwie

Jak widzisz, ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: 4 piwa – ile to wódki i promili we krwi? Niektórzy kierowcy błędnie uważają, że po jednym piwie mogą bez problemu prowadzić samochód. W rzeczywistości utrzymywanie się alkoholu we krwi zależy nie tylko od rodzaju wypitego piwa, ale też samego organizmu. Każdy trawi etanol z nieco inną sprawnością. Dla uogólnienia i jaśniejszego zobrazowania sytuacji przyjmijmy do obliczeń, że jedno piwo ma objętość 500 ml i zawiera 5% alkoholu. Standardowa dawka alkoholu (SJA) to 10 g, co jest jednoznaczne z 12,5 ml czystego alkoholu etylowego. W przeliczeniu taką dawkę spożyjesz w 200 g piwa 5%. Duże 0,5 litra zawiera 18 g alkoholu etylowego. Po godzinie od jego wypicia, promile alkoholu we krwi wynoszą około 0,38. Wypiłeś 4 piwa? Ile to wódki i spożytego alkoholu? Jest to równowartość 72 g lub 90 ml alkoholu etylowego. Przeliczenie na kieliszki wódki znajdziesz poniżej.

Ilość alkoholu w kieliszku wódki

Jeden 50 ml kieliszek wódki 40% zawiera około 20 ml lub 16 g alkoholu. Jest to 1,68 standardowa jednostka alkoholu. W mniejszym kieliszku 25 ml znajduje się o połowę mniej, czyli 10 ml lub 8 g. Po godzinie od wypicia jednego standardowego kieliszka, promile we krwi wynoszą około 0,27. W przeliczaniu promili we krwi istotne jest też uwzględnienie częstotliwości spożywania kolejnych kieliszków.

4 piwa – ile to wódki?

4 piwa ile to wódki

Wciąż zastanawiasz się nad pytaniem: 4 piwa – ile to wódki? Biorąc pod uwagę powyższe przeliczniki, można przyjąć, że wypicie 4 półlitrowych piw 5% jest jednoznaczne z wypiciem nieco ponad 4 kieliszków 50 ml wódki. Nie jest to jednak dokładny przelicznik, ponieważ wszystko zależy od mocy, rodzaju i wielkości wypitego piwa.

Stężenie alkoholu we krwi a prowadzenie samochodu – po jakim czasie można wsiąść za kółko?

Polskie prawo jest dość rygorystyczne, jeśli chodzi o dopuszczalną zawartość alkoholu we krwi. Dopuszczalna ilość promili we krwi to jednak nie całkowite zero, a dokładnie 0,2 promila. Używając alkomatu, musisz jednak uważać. Przekłada się to bowiem na zaledwie 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu.

Należy o tym pamiętać przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo – swoje, swoich pasażerów i innych osób znajdujących się na drodze.

Co może grozić za jazdę pod wpływem alkoholu?

Zdecydowanie lepiej wziąć taksówkę lub dać sobie więcej czasu na strawienie wypijanego alkoholu niż niepotrzebnie się narażać. Co więcej, od 2022 roku, mandaty za prowadzenie po alkoholu zaczynają się od 2500 zł. Za prowadzenie z zawartością 0,5 promila alkoholu we krwi grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Ile czasu organizm potrzebuje na trzeźwienie po wypiciu 4 piw?

ile czasu organizm potrzebuje na trzeźwienie po wypicu 4 piw

W celu przeprowadzenia szacunkowych obliczeń przyjęliśmy uogólnione wartości. Zakładamy więc, że osoba dorosła potrzebuje jednej godziny na spalenie 10 gram czystego alkoholu. 1 półlitrowe piwo ma przeciętnie 5% alkoholu, czyli około 20 g etanolu. Oznacza to, że potrzebne są przynajmniej 2–3 godziny do powrócenia do całkowitej trzeźwości. W dalszym przeliczeniu – 2 półlitrowe piwa przekładają się na około 5 godzin trawienia. Idąc tym tropem, potrzeba aż 8–12 godzin na spalenie 4 piw. Ile to wódki, w przeliczeniu na kieliszki? Około 4 kieliszki 50 ml lub 8 kieliszków o objętości 25 ml.

Nie każdy trawi alkohol w ten sam sposób

Wpływ mają na to m.in. waga, wiek, wzrost, budowa ciała, stan zdrowia, kondycja fizyczna, a nawet zdrowie psychiczne i przyjmowane leki. Pamiętaj jednak, że żaden wirtualny alkomat nie jest w pełni miarodajny i dla pewności najlepiej nosić ze sobą czułe urządzenie. Dla bezpieczeństwa swojego i innych sugerujemy też po prostu nie siadać za kierownicą po piciu alkoholu, niezależnie od spożytej ilości.

Wiesz już, ile alkoholu zawierają 4 piwa ile to wódki, w przeliczeniu na to samo stężenie czystego alkoholu i jak dużo czasu potrzebujesz na jego strawienie. Pamiętaj, aby nigdy nie siadać za kierownicę po piciu alkoholu. Jego poziom we krwi utrzymuje się dłużej niż myślisz. Już nawet po 1 kieliszku wódki lub jednym małym piwie zdecydowanie lepiej wrócić do domu taksówką niż ryzykować życie i zdrowie. W Polsce obowiązują bardzo rygorystyczne kary za jazdę pod wpływem alkoholu.

Archiwum: marzec 2024