likier orzechowy

Włoski likier orzechowy – sprawdzone domowe przepisy i pyszne koktajle

Likier orzechowy to wyrafinowany alkohol o wyraźnym smaku i aromacie orzechów włoskich lub laskowych, przez które przebija się nutka korzennego posmaku. Sprawdź, jak przyrządzić i podawać ten trunek!

3.2/5 - (4 głosy)

Likier orzechowy bez problemu spotkać można na sklepowych półkach. Najpopularniejsza jego wersja powstaje z połączenia orzechów laskowych i przypraw korzennych. Z powodzeniem można go pić samodzielnie, ale równie dobrze smakuje w postaci koktajli i drinków. Orzechówkę można też bez problemu przygotować samodzielnie w domu. Wówczas niejednokrotnie dodaje się do niej mleko lub śmietankę, przez co staje się alkoholem typowo deserowym. Prezentujemy najlepsze przepisy na likier orzechowy!

Przepis na pyszny, domowy, korzenny likier z orzechów włoskich

Likier orzechowy swoje korzenie ma w Panamie. Tam zyskuje charakterystyczny, słodko-korzenny smak o lekko gorzkim posmaku. Ma lekką konsystencję i idealnie nadaje się do picia bez żadnych dodatków, ale również jako element drinków, koktajli i shotów.

Składniki włoskiego likieru korzennego

Aby przygotować ten trunek, potrzebujesz:

  • 15 sztuk zielonych orzechów włoskich (na tyle niedojrzałych, aby dało się je pokroić nożem);
  • pół laski kory cynamonowej;
  • 2 goździki;
  • skórkę z jednej cytryny pokrojonej w paski i pozbawionej albedo;
  • 1,25 szklanki cukru;
  • 1 szklanki wody źródlanej;
  • 1 szklanki spirytusu 70%.

Sposób przygotowania włoskiego likieru orzechowego

Pierwszym krokiem jest umycie, dokładne osuszenie i pokrojenie orzechów włoskich na ćwiartki. Pokrojone orzechy wraz z przyprawami i skórką cytrynową wrzuca się do dużego słoja. Kolejno z wody i cukru gotuje się syrop, który po dokładnym ostudzeniu zalewa się spirytusem. Teraz przyszedł czas na dokładne wymieszanie wszystkich składników. Likier będzie gotowy po sześciu tygodniach, a pełnię smaku i aromatu uzyska po roku od przygotowania. W tym czasie nie należy zapominać o konieczności codziennego potrząsania słojem. Przed podaniem likier należy dokładnie przesączyć przez kilkukrotnie złożoną gazę lub papierowy filtr. Trunek przechowuje się w ciemnym i suchym miejscu o temperaturze pokojowej.

Kremowy likier włoski z nutką czekolady

Dobrą alternatywą dla tradycyjnej włoskiej receptury jest przepis uwzględniający mleko skondensowane oraz czekoladę. W ten sposób uzyskujemy likier orzechowy w postaci kremu o intensywnym smaku czekolady, który niweluje gorzki posmak orzechów. Nasz przepis zawiera niebanalne połączenie orzechów włoskich i laskowych. W konsekwencji otrzymasz wysokiej jakości alkohol deserowy, który świetnie sprawdzi się samodzielnie, ale również jako dodatek do ciast i lodów.

Składniki kremowego likieru orzechowego

Do stworzenia tej wersji trunku potrzeba:

  • 100 g orzechów włoskich łuskanych;
  • 50 g orzechów laskowych mielonych;
  • 100 g kremu czekoladowego typu Nutella;
  • 1 łyżeczki kakao;
  • 1 puszki mleka skondensowanego w temperaturze pokojowej;
  • 200 ml wódki 40%.

Likier orzechowy – sposób przygotowania

Orzechy należy delikatnie podprażyć na suchej patelni, a następnie ostudzić i zmielić w blenderze na drobny proszek. Kolejno krem czekoladowy wraz z kakao rozpuścić w kąpieli wodnej, dokładnie wymieszać, a następnie dodać około 4 łyżki mleka skondensowanego. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać w blenderze ustawionym na niskie obroty. Gotowy likier należy przechowywać w lodówce. Trunek jest gotowy do spożycia od razu po przygotowaniu.

Z czym pić orzechówkę, czyli najlepsze pomysły na dodatki do włoskiego likieru orzechowego

Orzechówkę można z powodzeniem pić samodzielnie, bez żadnych dodatków w niewielkim kieliszku na nóżce. Można dodać do niej kostkę lodu i pić w szklance na whisky. Niejednokrotnie likier orzechowy podaje się w połączeniu z likierem migdałowym amaretto lub z dodatkiem whisky. Orzechówkę można też pić na ciepło, jako dodatek do kawy.

Likier orzechowy występuje w wielu odmianach. Można spotkać wersje powstałe z dodatkiem mleka, ale również nieco lżejsze odmiany włoskie. Orzechówka doskonale smakuje samodzielnie, ale również jako dodatek do drinków i koktajli.

Archiwum: kwiecień 2024