nalewka z wiśni

Nalewka z wiśni – dlaczego wiśniówka na spirytusie powinna znaleźć się w twojej spiżarni? Poznaj przepis na nalewkę wiśniową

Nalewka z wiśni to jedna z domowych nalewek, która zdobyła szerokie uznanie. Możesz podarować ją bliskim w prezencie lub wykorzystać na własny użytek, gdy najdzie cię ochota na ten oryginalny w smaku trunek.

Nalewka z wiśni nazywana jest także wiśniówką. Ten napój jest nie tylko pyszny, ale przede wszystkim jego spożywanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Nalewkę możesz wzbogacić różnymi dodatkami, dzięki którym jej smak nieco się zmieni. Jakie właściwości ma nalewka wiśniowa? Jak przygotować nalewkę z wiśni? Dlaczego powinna się ona znaleźć w twojej spiżarni?

Nalewka z wiśni – co to za trunek?

nalewka z wiśni co to za trunek

Czym właściwie jest nalewka z wiśni? To sok z owoców połączony z wysokoprocentowym alkoholem. Bardzo często zawiera różne dodatki, jak miód czy cukier. Ma ona wielu zwolenników ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, aromatyczny zapach i słodki smak. Pamiętaj jednak, że jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy po jej spożyciu, od razu udaj się do specjalisty na konsultację.

Wiśniówka – właściwości tej zdrowotnej mieszanki

Jakie właściwości ma nalewka z wiśni z pestkami? Przede wszystkim może wpłynąć pozytywnie na trawienie, poprawić krążenie krwi, wykazuje również działanie moczopędne. Wiśnie to bogate źródło witaminy C, witamin z grupy B, a także polifenoli i potasu. Warto jednak pamiętać o tym, aby spożywać je w rozsądnych ilościach.

nalewka z wiśni - właściwości tej zdrowotnej mieszanki

Sprawdzony przepis na nalewkę z wiśni na spirytusie z owoców wiśni

Jeśli chcesz przygotować nalewkę z wiśni, przepis babci będzie oczywiście najlepszy. Gdy jednak nie masz do niego dostępu, możesz skorzystać z wersji przepisu na wiśniówkę, którą znajdziesz poniżej. Bazowym alkoholem, który zazwyczaj jest używany do przygotowania tej nalewki, jest spirytus. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast spirytusu użyć wódki. Jakie owoce będą najlepsze? Powinieneś wybierać odmiany kwaśne, ponieważ właśnie wtedy nalewka uzyska idealny smak.

Co będzie ci potrzebne?

Aby zrobić nalewkę, przygotuj:

  • owoce dojrzałych wiśni (około 1 kg);
  • spirytus (około 0,5 l);
  • cukier (około 400 g);
  • woda (około 200 ml).

Jeśli planujesz przygotować większą porcję nalewki, odpowiednio zwiększ proporcję wszystkich składników.

Jak przygotować domową nalewkę wiśniową?

Przygotowanie nalewki z wiśni jest bardzo proste. Pierwszy krok to zagotowanie wody z cukrem do czasu, aż się rozpuści. Następnie powinnaś ostudzić syrop i zlać go z 500 ml spirytusu. Owoce umyj i osusz, wydryluj pestki. Włóż je do dużego słoja, zalej syropem i delikatnie wymieszaj.

Alternatywnie, wiśnie zasypujemy cukrem i od razu gotujemy, bez wcześniejszego czekania aż cukier całkowicie się rozpuści w wodzie. Kiedy wiśnie puszczą sok i w garnku zacznie tworzyć się wiśniowy syrop. To znacznie szybsza wersja tego przepisu, może jednak wpłynąć na mniej bogaty smak nalewki z bardziej wyczuwalnym alkoholem.

Odstaw słoik na miesiąc w ciemne i ciepłe miejsce. Po tym czasie przecedź nalewkę i rozlej ją do butelek. Nalewka powinna leżakować w ciemnym miejscu przez przynajmniej 2 tygodnie, ale możemy odstawić ją nawet na 3 miesiące – wtedy zyska intensywny smak i aromat.

Przepis na nalewkę z wiśni zasypanych cukrem skradł serca wielu osobom. Zdecydowanie warto mieć ją w swojej spiżarni. Przygotowanie wiśniówki jest bardzo proste, dlatego koniecznie powinieneś spróbować ten przepis. Z pewnością, jeśli poczęstujesz nią rodzinę lub znajomych, umilisz spotkanie! Świetnie sprawdzi się też jako dodatek do deserów, lub jako oryginalny prezent.

nalewka z wiśni - jak przygotować nalewkę

1.2/5 - (21 głosów)
Archiwum: marzec 2024