Nalewka z rajskich jabłuszek to alkohol, o którym słyszało niewiele osób. Same owoce również nie są zbyt znane, jednak przetwory produkowane na ich bazie robią prawdziwą furorę. Co warto wiedzieć na ten temat?
Nalewka z rajskich jabłuszek, czyli iście niebiański trunek
Rajska, czy też ozdobna jabłoń, to gatunek drzewa, które należy do rodziny różowatych. Naturalnie występuje ono w klimacie umiarkowanym na terenie południowej Europy. Te nieduże jabłonie charakteryzują się swoimi drobnymi owocami, które zostały okrzyknięte mianem rajskich. Drzewo to rośnie na żyznych i delikatnie wilgotnych glebach, wymaga wiele słońca, a jego uprawa jest naprawdę prosta. Z kolei z samych owoców przygotowywana jest m.in. nalewka z rajskich jabłuszek.
Odmiany rajskich jabłuszek
Najpopularniejsze gatunki rajskich jabłoni to: jabłoń niska, jagodowa, purpurowa oraz kwiecista. Czym charakteryzuje się każda z nich?
- Jabłoń kwiecista. Jest to najpopularniejszy oraz najstarszy z gatunków rajskiej jabłoni. Jej cechą charakterystyczną jest pokrój drzewiasty, który osiąga nawet 8 metrów wysokości i tworzy bardzo szeroką i parasolowatą koronę. Owoce wykorzystywane do alkoholu, jakim jest nalewka z rajskich jabłuszek, są kuliste, nieduże a ich barwa jest żółta. Z kolei pąki są purpurowe z białym środkiem;
- Jabłoń jagodowa. Rośnie bardzo powoli, a jej wysokość nie przekracza 5 metrów. Cechuje się zwisającą koroną, wytwarza pojedyncze kwiaty o białym kolorze, które na samym początku są nieco różowe. Jej owoce mają średnicę zaledwie 1 cm i zwisają na długiej szypułce. Drzewko możesz samodzielnie hodować na tarasie na przykład w skrzynce. Pozwoli ci to na uzyskanie owoców do takiego trunku, jak nalewka z rajskich jabłek ze spirytusem;
- Jabłoń purpurowa. Drzewo to wymaga bardzo słonecznego stanowiska, choć jest odporne na mróz oraz suszę. W większości wypadków atakowane jest przez mszyce, parcha jabłoni albo mączniaka prawdziwego. Jego kwiaty są czerwone, a owoce wpadają w fioletowy kolor;
- Jabłoń niska. Osiąga zaledwie 2 metry wysokości, a przy tym tworzy wiele odrostów korzeniowych. Jej pokrój jest dość luźny, a co za tym idzie – nieregularny. Kwiaty mają białą barwę, a rajskie jabłuszka na nalewkę są żółtozielone z delikatnym czerwonym rumieńcem. Nie są zbyt duże, dlatego idealnie nadają się do przetworów. Z kolei liście są omszone, zielone i cechują się podłużnym kształtem.
Czy rajskie jabłuszka są jadalne?
Mimo tego, że nazwa tych owoców z pewnością zachęca cię do ich spożycia, to nie należy tego robić w sposób bezpośredni. Świetnie nadają się jednak do takich przetworów, jak konfitury i dżemy. Możliwe jest ich kandyzowanie w cukrze. Kiedy dodasz je do drinków lub ciast czy deserów, będą świetną dekoracją. Nalewka z rajskich jabłek uwydatnia ich wartości zdrowotne, które wspomagają pracę twojego organizmu. Na tym jednak nie koniec, ponieważ alkohol je uwydatnia, dzięki czemu znacznie lepiej oddziałują na organizm.
Jakimi walorami zdrowotnymi charakteryzuje się nalewka z rajskich jabłuszek?
Nalewka z rajskich jabłuszek bardzo pozytywnie wpływa na twoje zdrowie. Owoce te są źródłem błonnika, zawierają kwasy organiczne, spore ilości witaminy C oraz A, węglowodany, a także sole mineralne. Znajdziesz w nich także flawonoidy, które odgrywają kluczową rolę w leczeniu nowotworów oraz schorzeń serca. Nie możesz także zapomnieć, że charakteryzują je właściwości antywirusowe i przeciwwrzodowe. Jak wygląda przepis na nalewkę z jabłek rajskich?
Nalewka z jabłek rajskich — przepis na smaczny alkohol
Nalewka z rajskich jabłuszek ze spirytusem jest prosta w przygotowaniu, dlatego nawet niedoświadczona osoba poradzi sobie z tym zadaniem.
Składniki:
- alkohol 47-procentowy (np. wódka), ok. 2 litry;
- rajskie jabłuszka 1 kg;
- cukier 60 dag;
- goździki 6–8 sztuk;
- laska wanilii 1 sztuka;
- kora cynamonu 1 sztuka.
Nalewka z rajskich jabłuszek – przygotowanie:
- Obetnij gwiazda kwiatowe i ogonki oraz dokładnie umyj rajskie jabłuszka.
- Włóż wysuszone owoce na tydzień do zamrażalnika.
- Pokrusz jabłuszka na kawałki i włóż do słoja.
- Dodaj cynamon, wanilię, goździki oraz zalej alkoholem.
- Pozostaw całość w ciemnym miejscu na około miesiąc.
- Po upływie 30 dni zlej nalew a owoce zasyp cukrem i odstaw na 2 tygodnie, codziennie mieszaj.
- Po tym czasie połącz oba nalewy.
- Przefiltruj całość i rozlej do butelek.
- Pozostaw butelki w chłodnym miejscu na pół roku, po tym czasie twoja nalewka jabłkowa będzie gotowa.
Domowe alkohole zawsze będą lepsze niż ich sklepowe odpowiedniki, dlatego nie czekaj i zacznij swoją przygodę z trunkami własnej roboty!
Leave a Comment