czeskie piwa

Czeskie piwa – co je wyróżnia? Dlaczego piwa z Czech są tak popularne?

Czeskie piwa mają bardzo bogatą tradycję. Są one uznawane za jedne z najlepszych na świecie. Piwo w Czechach warzone jest od setek lat, a piwowarzy dopracowali produkcje do perfekcji. Zobacz, co warto wiedzieć o piwach z Czech!

5/5 - (1 głos)

Czeskie piwa można uznać za jeden z symboli tego kraju. Pierwsze wzmianki o warzeniu piwa w tym kraju pochodzą już z 1088 roku. To w tym okresie piwowarstwo czeskie zaczęło rozkwitać. Duży wpływ na rozwój piwowarstwa w późniejszych latach miał Franciszek Poupě, który nazywany jest przez Czechów „genialnym piwowarem”. To za jego sprawą w czeskim piwowarstwie zaczęto używać termometru przy warzeniu piwa. Jest to szczególnie ważne podczas zacierania słodu. To właśnie dzięki Franciszkowi Poupě czeskie piwo zyskało swoją renomę.

Czym charakteryzują się czeskie piwa?

W Czechach najwięcej warzy się desitek, czyli jasnych i lekkich piw dolnej fermentacji. Najbardziej popularnym stylem jest pilsner. To jednak nie wszystko! W czeskich tawernach dostaniesz duży wybór lagerów o ekstrakcie 10 lub 12 stopni plato. Często można spotkać także dużo mocniejsze piwa. W Czechach każdy znajdzie piwo dla siebie!

Rodzaje czeskich piw

Czesi to jeden z narodów, który pije najwięcej piwa na świecie. Browary czeskie nastawiają się na produkcje lekkich piw sesyjnych, które znakomicie sprawdzają się podczas wizyt w barach i tawernach. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne piwa w Czechach!

Pilzner, czyli piwo jasne

Jest to zdecydowanie najbardziej popularne piwo czeskie. Jest to trunek dolnej fermentacji, którego recepturę opracowano w 1842 roku. Do jego produkcji wykorzystuje się chmiel żatecki i słód jęczmienny. Pilzner ma barwę jasnożółtą lub jasnobursztynową. W aromacie można wyczuć zioła, które pochodzą z czeskich chmieli. W smaku dominują smaki słodowe, ale da się też wyczuć także chmiele. Dla początkującego degustatora piwo może być dosyć gorzkie. Pilznery można uznać za klejnot czeskiego piwowarstwa, dlatego ich degustacja powinna być obowiązkiem każdego miłośnika piwa. Lekkie odmiany pilznera świetnie sprawdzają się w gorące dni.

Ciemne lekkie

Jest to najlżejsze z ciemnych piw, które produkowane są przez czeskie browary. Ciemne lekkie to piwo bardzo sesyjne i jednocześnie mniej złożone w porównaniu do mocniejszych piw ciemnych. To piwo nie jest tak popularne, jak jasne odmiany, ale wciąż bardzo często spotykane są w pubach. W aromacie można wyczuć skórkę przypieczonego chleba, podobnie jest w smaku. Goryczka jest stosunkowo niska.

Piwo rżnięte

Nie jest to do końca styl piwny, ale o piwie rżniętym warto wspomnieć. Jest to raczej forma jego podawania. Powstaje w wyniku wymieszania w proporcjach pół na pół piwa jasnego z piwem ciemnym. Jeżeli piwo zostanie odpowiednio nalane, to powstaje dwukolorowy płyn. Daje to bardzo ciekawy efekt smakowy i estetyczny. Warto go spróbować, będąc w czeskiej tawernie.

Dlaczego warto spróbować czeskich piw?

Czeskie piwa to tradycja, która sięga setek lat. Tak długi okres pozwolił piwowarom dopracować produkcję piwa do perfekcji. Szczególnie wartym spróbowania jest pilzner, który można uznać za jeden z symboli browarów czeskich. Przede wszystkim Czesi stawiają na dosyć dobre nachmielenie swoich piw, czego bardzo często brakuje w najbardziej popularnych na świecie międzynarodowych lagerach. Piwo czeskie najlepiej smakuje w tawernie, dlatego będąc w Czechach, koniecznie go skosztuj. Nie jest tajemnicą, że piwo najlepiej smakuje podane świeże z nalewaka.

Jeżeli jesteś miłośnikiem piwa, to koniecznie powinieneś spróbować najbardziej popularnych stylów, które warzone są w tym kraju. Czesi powoli zaczynają się także otwierać na chmiele nowofalowe, co sprawia, że przyszłość czeskiego piwowarstwa maluje się w jasnych barwach.

Archiwum: styczeń 2024