Tom Collins to jeden z barmańskich klasyków, który znany był już w XIX wieku. Jeśli cenisz tradycyjne drinki i smak ginu, prezentowany w tym tekście przepis przypadnie ci do gustu.
Tom Collins – klasyk z ginem. Jak go przygotować?
Tom Collins – drink z ginem krok po kroku
Składniki i czas przygotowania
Ten drink nie wymaga od ciebie wielkich umiejętności. Wystarczy 15 minut, aby gin, syrop cukrowy, sok z limonki i wodę gazowaną przemienić w klasyczny drink.
Jak powstaje słynny Tom Collins? Klasyczny przepis na tego drinka jest bardzo prosty, bez problemu poradzisz sobie też z tymi napojami, które powstały na jego bazie.
Tom Collins – klasyczny przepis
Klasyczną wersję tego drinka przygotujesz z:
- 60 ml ginu,
- 10 ml soku z cytryny,
- 10 ml soku z limonki,
- 20 ml syropu cukrowego,
- 80 ml wody gazowanej.
Aby otrzymać drinka z tych składników:
- wlej do shakera gin, syrop cukrowy oraz sok z limonki i cytryny,
- potrząsaj energicznie przez kilkanaście sekund,
- przelej do szklanki,
- dopełnij wodą gazowaną.
Jak podawać Toma Collinsa?
Takie drinki podawaj w szkle typu collins. Brzegi wąskiej i wysokiej szklanki możesz ozdobić limonką, możesz też sięgnąć po wisienkę koktajlową.
Collins – drink o wielu obliczach
Jak większość klasyków barmańskich, tak i Tom Collins doczekał się licznych odmian. Do tych najważniejszych zaliczają się:
- John Collins, w którym gin zastąpiony jest burbonem,
- Michael Collins, w którym głównym składnikiem jest irlandzka whisky,
- Ron Collins, bazujący na rumie,
- Phil Collins, w którym pojawia się gin, za to woda gazowana zastąpiona jest napojem typu 7 Up.
Głównym składnikiem drinka jest jałowcówka, czyli gin. Trunek ten charakteryzuje się dość gorzkim smakiem, dzięki czemu najczęściej podawany jest z tonikiem. Możesz też sięgnąć po Toma Collinsa i jego wariacje.
Drink z konfliktem w tle
Drink Collins zalicza się do barmańskich klasyków, mogących pochwalić się długą historią. Już w „Przewodniku Barmana” z 1876 roku znajdziesz przepis na Toma Collinsa. Jego autorem był Amerykanin Jerry Thomas. Gdy drink zdobył sławę, niektórzy zaczęli podawać w to wątpliwość, wskazując, iż pierwszy przepis to dzieło brytyjczyka, Johna Collinsa.
Gdzie jest Tom?
Choć w początkach kariery tego drinka jego pochodzenie wzbudzało sporo kontrowersji, dziś pewne jest jedno – jego twórcą jest Jerry Thomas. Została jeszcze jedna zagadka: kim jest Tom, na którego cześć nazwano drinka?
Tom jest nieistniejącym bohaterem żartów, które krążyły wśród bywalców amerykańskich barów. Ofiara kawału dowiadywała się, że w pobliskim barze siedzi niejaki Tom i rozpuszcza plotki na jej temat. Zwykle kończyło się to w ten sposób, że rozwścieczony klient wpadał do baru szukając tajemniczego Toma. A że o żarcie pisano nawet w ówczesnych gazetach, powstający drink zyskał skuteczną reklamę.
Słodko–gorzki drink świetnie sprawdza się na przyjęciach w męskim gronie. Możesz go serwować również na rodzinnych uroczystościach. Jeśli lubisz tradycyjne rozwiązania, może się on okazać strzałem w dziesiątkę.
Leave a Comment