nalewka z żywokostu

Nalewka z żywokostu, czyli jak wykorzystać niesamowitą roślinę na swoją korzyść?

Nalewka z żywokostu to alkohol, którego spożywanie może prowadzić do zatrucia. Trunek ten znakomicie jednak sprawdza się jednak w leczeniu wszelkich bólów, dlatego naprawdę warto go wypróbować!

Żywokost to dość pospolita roślina, która występuje w parkach, na polach czy nieużytkach rolnych. Jego właściwości lecznicze są nieskończone, a ilość przepisów na lekarstwa z żywokostu może przyprawić cię o ból głowy. My przygotowaliśmy znaną od lat recepturę, która pozwala przyrządzić nalewkę z tej rośliny. 

Uprawa żywokostu – co warto wiedzieć?

Żywokost lekarski (symphytum officinale) to jedno z najlepszych ziół, jakim obdarzyła nas natura. Właśnie dlatego naprawdę warto zastanowić się nad jego uprawą w swoim przydomowym ogródku. Nawet okłady tworzone ze świeżych liści kosztywału okazują się bardzo pomocne. Jedyne co musisz zrobić, to przyłożyć je na stłuczone czy zranione miejsce oraz pozostawić na kilkadziesiąt minut na skórze. Naprawdę warto zasadzić korzeń tej rośliny w swoim ogrodzie. 

nalewka z żywokostu - uprawa żywokostu co warto wiedzieć

Dlaczego warto uprawiać żywokost?

Poza cennymi właściwościami leczniczymi żywokost to roślina, która pełni funkcję ozdobną. Za jej pomocą możesz nadać swojemu ogrodowi niepowtarzalnego charakteru. Kosztywał kwitnie na przełomie maja i czerwca, a jego kwiaty cechują się purpurową barwą oraz rurkowato-dzbanowatym kształtem. Jego owocem jest czarna i lśniąca rozłupka. Co warto wiedzieć na temat zbierania tej rośliny na nalewkę z żywokostu?

Jak poprawnie zebrać żywokost?

Jeśli nie masz możliwości posadzenia rośliny na nalewkę żywokostową, warto, abyś zebrał to zioło z terenów, na których nie ma zanieczyszczeń. Korzeń zbiera się początkiem wiosny lub jesieni. Kiedy znajdziesz odpowiednią roślinę, udaj się na wykopki. Żywokost występuje w okolicach rzek, stawów i jezior. W tym celu będą ci potrzebne rękawiczki, wiadro i łopata. Odrobinę pracy wynagrodzi ci leczniczy alkohol – nalewka z żywokostu.

Właściwości lecznicze żywokostu lekarskiego

właściwości lecznicze żywokostu lekarskiego

W składzie rośliny zawarte są takie substancje, jak garbniki, polifenole, alantoina, a także auksyny. Każda z nich bardzo pozytywnie wpływa na regenerację uszkodzonych tkanek, a także tworzenie nowych. Właśnie dlatego nalewka z żywokostu i inne środki przygotowane na jego bazie pozwalają ci na leczenie ran, oparzeń, stanów zapalnych oraz innych urazów. Roślina świetnie radzi sobie także ze zwichnięciami, bólami reumatycznymi oraz problemami z bolącymi stawami i ścięgnami. 

Nalewka z żywokostu – jak wpłynie na twój organizm?

Wszystkie lecznicze właściwości rośliny zawarte są przede wszystkim w jej korzeniu. Właśnie dlatego nalewka z żywokostu przygotowywana jest na jego podstawie. Trunkiem tym można ten smarować zarówno ręce, jak i twarz, ponieważ napina on i wygładza ludzką skórę. Efektem jest zmniejszenie tkanek wokół oczu, a także bardzo skuteczne zmniejszenie opuchlizny. Nalewka z żywokostu wykazuje również lekarskie działanie, przyśpiesza gojenie, kiedy nasączysz nią wacik i przyłożysz do rany. Musimy także wspomnieć o tym, że alkohol ten okazuje się zbawienny na obrzęki stawów i reumatyzm. Jedyne co musisz robić, to nacierać nim bolące miejsca. Trunek przyniesie ci także ulgę w przypadku ran zewnętrznych, jak i wszelkiego rodzaju wylewów, zmiażdżeń czy złamań kości. Pod uwagę należy wziąć fakt, że roślina zawiera toksyczne alkaloidy pirolizydynowe, które po długotrwałym stosowaniu wewnętrznym mogą spowodować stopniowe uszkodzenia miąższu wątroby. Produkty takie jak maść, nalewka czy olej żywokostowy przyjmowane zewnętrznie są całkowicie nieszkodliwe. Właśnie dlatego nalewka z żywokostu jest alkoholem, który naprawdę warto mieć w apteczce.

Nalewka z żywokostu – przepis na nieziemski alkohol

Nalewka z żywokostu to naprawdę niesamowity alkohol. Okazuje się zbawienny w przypadku wielu schorzeń, dlatego jej przygotowanie jest warte zachodu. O ile samo zbieranie rośliny wymaga nieco wysiłku, to sam przepis jest naprawdę prosty. Jak wygląda?

Składniki:

  • 50 g korzenia żywokostu lekarskiego;
  • 350 ml wódki lub innego mocnego alkoholu.

Pamiętaj, że nalewka z żywokostu nie powinna być przygotowywana na bazie spirytusu. Warto wybrać inny alkohol.

Przygotowanie:

  1. Dokładnie wyszoruj korzeń żywokostu, po czym go osusz.
  2. Pokrój roślinę na nieduże kawałki.
  3. Umieść żywokost w sporym słoiku i zalej go alkoholem.
  4. Pozostaw wywar w ciemnym i chłodnym miejscu na około 2 tygodnie. Potrząsaj nim co około 3 dni.
  5. Po upływie 14 dni możesz przecedzić miksturę do butelek oraz schować w suchym miejscu.
  6. Nalewka z żywokostu powinna być wykorzystywana 3 razy dziennie na bolące miejsce.

Jak widzisz, nalewka z żywokostu to alkohol, którego przygotowanie jest naprawdę proste. Jeśli dodatkowo zasadzisz tę roślinę w swoim ogrodzie, będziesz miał pewność co do jakości samego trunku. Z pewnością jesteś świadomy że zdrowie jest najważniejsze, a alkohol ten pozwoli ci o nie skutecznie zadbać. Przyrządź go zatem w swoim własnym zaciszu domowym, a na pewno będziesz zadowolony!

nalewka z żywokostu - przygotowanie
5/5 - (1 głos)
Archiwum: kwiecień 2024