jałowcówka

Jałowcówka, czyli domowy sposób na problemy zdrowotne

Jałowcówka, a inaczej nalewka z jałowca, znana oraz ceniona była już w starożytnej Grecji. Wykorzystywano ją w przypadku bólów głowy, problemów krążeniowo-sercowych, a także wszelkiego rodzaju zatruć pokarmowych.

Jałowiec to roślina, która należy do grona gatunków cyprysowatych. Występuje przede wszystkim na półkuli północnej jako płasko rozpostarty krzew. Niekiedy jednak można ją także spotkać jako spore proste drzewo wraz z przynależnymi gałęziami. Liście mają około 1 cm długości, są sztywne, szpilkowate oraz kłujące. Jałowiec rośnie na wrzosowiskach, górskich zboczach oraz torfowiskach. Chętnie porasta zarówno gleby jałowe, jak i piaszczyste. Głównie pojawia się w krajach śródziemnomorskich, a najwięksi dostawcy jego owoców pochodzą z Włoch, Węgier i południowej Francji. Jałowcówka to zdrowotny trunek, który możesz przyrządzić za ich pomocą. Warto jednak, abyś samodzielnie zebrał potrzebne składniki. Dlaczego?

Jak zbierać owoce jałowca?

Dojrzałe owoce jałowca charakteryzują się ciemnofioletową barwą oraz niebieskawym nalotem. Należy je zbierać w okresie późnej jesieni, najlepiej po pierwszych przymrozkach. Owoce te musisz suszyć bardzo powoli, w temperaturze nieprzekraczającej 40°C. W czasie tego procesu zwróć jednak uwagę, aby nie doprowadzić do ich przesuszenia. Kiedy uciśniesz jagody, powinieneś wyczuć elastyczną warstwę obecną w okolicach nasion. Ususzone owoce charakteryzują się dość silnym i balsamicznym zapachem. Z kolei smak jest delikatnie żywiczny oraz słodki, co pozytywnie wpłynie na trunek, jakim jest jałowcówka. Jagody powinieneś przechowywać w lekko uchylonym pojemniku lub papierowej torebce. W przeciwnym razie mogą zapleśnieć. 

Jałowcówka – jakie są jej właściwości?

Owoce jałowca charakteryzują się działaniem moczopędnym oraz napotnym. Wspomagają działanie układu pokarmowego, a także wykazują działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Dokładnie takimi samymi właściwościami może pochwalić się sama jałowcówka, którą bez większego problemu możesz przygotować w swoim własnym domu. Na jakie problemy trunek ten okazuje się nieoceniony?

W jakich wypadkach domowa jałowcówka powinna być stosowana leczniczo?

  • Cellulit. Jak już wspominaliśmy, jałowcówka wykazuje działanie żółciopędne i moczopędne. W związku z tym bardzo skutecznie pobudza pracę nerek oraz wątroby, czym mobilizuje twoje ciało do walki z cellulitem – pozwala oczyścić organizm z toksyn;
  • Przeziębienie. Jałowcówka cechuje się również działaniem odkażającym. Właśnie dlatego okazuje się nieoceniona, jeśli borykasz się z infekcją. Nawet nieduża ilość tego trunku, spożywana dwa razy na dobę po pięć kropli w połączeniu z wodą, może zdziałać prawdziwe cuda;
  • Układ pokarmowy. Niemała zawartość terpenów oraz garbników w owocach jałowca sprawia, że nalewka bardzo dobrze wpływa na działanie układu pokarmowego. Jest to spowodowane faktem, że proces wydzielania żółci jest dobrze stymulowany. Właśnie dlatego kilka kropel alkoholu przyjęte po posiłku, pozwoli ci usprawnić proces samego trawienia.

Gin jałowcówka to bardzo ciekawy trunek. Pomaga na wiele schorzeń, a jego przygotowanie jest naprawdę proste. Z pewnością nie nadaje się do on jako towarzysz wieczornych pogawędek z przyjaciółmi, jeśli jednak chcesz usprawnić działanie swojego organizmu za pomocą domowych sposobów, powinieneś spróbować właśnie tego alkoholu. Jak zrobić jałowcówkę?

Jałowcówka – przepis babci na domowy trunek

Przepis na jałowcówkę jest naprawdę łatwy. Pamiętaj jednak, że jest to dość specyficzny alkohol, który nie każdemu przypadnie do gustu. Jego smak jest całkiem wytrawny, mimo cukru, który zawiera przepis. Intensywność oraz połączenie goryczy z ostrością sprawia, że wiele osób porównuje go do ginu. Prawda jest jednak taka, że jałowcówka nie narzeka na brak amatorów. Co więcej, jeśli pozostawisz walory smakowe oraz zapachowe na dalszym planie, będziesz mógł korzystać ze świetnego lekarstwa, które pomaga na wiele problemów. Jakie składniki będą ci potrzebne, aby przygotować ten alkohol?

  • 1 l wódki czystej (45%);
  • 0,1 l spirytusu (90%);
  • 25 dag jagód jałowca;
  • 10 dag cukru;
  • suszona skórka z ½ cytryny;
  • 0,1 l przegotowanej źródlanej wody.

Jałowcówka – przygotowanie:

  1. Owoce jałowca potłucz w moździerzu i wsyp do wyparzonego gąsiora.
  2. Dodaj skórkę z cytryny i zalej całość wódką, po czym pozostaw w ciepłym miejscu na około 7 dni.
  3. W międzyczasie przygotuj syrop na bazie cukru oraz wody.
  4. Do jeszcze ciepłego syropu dodaj spirytus i wymieszaj.
  5. Przefiltruj wódkę z jałowca, połącz z syropem i wymieszaj.
  6. Pozostaw na 24 godziny i rozlej do butelek.
  7. Butelki umieść w chłodnym i ciemnym miejscu.
  8. Po pół roku leżakowania twoja jałowcówka będzie gotowa.

Jeśli borykasz się z problemami z układem trawiennym, cellulitem, czy po prostu lubisz zapobiegać jesiennym przeziębieniom, jałowcówka jest alkoholem dla ciebie. Prosty przepis oraz nieduża ilość potrzebnych składników wyłącznie zachęcają do jej przygotowania. Nie czekaj zatem i bierz się do pracy!

5/5 - (1 głos)

Archiwum: luty 2024