speakeasy

Czym były bary speakeasy w czasach prohibicji, a czym są teraz?

W odległych już czasach prohibicji w Stanach Zjednoczonych sprzedażą alkoholu zajmowały się grupy przestępcze. Musiały więc istnieć również nielegalne lokale, które sprzedawały napoje alkoholowe. Taki lokal nosił nazwę bar speakeasy, blind pig – ślepa świnia lub bling tiger – ślepy tygrys.

Ocena

Współcześnie również można się spotkać z barami nazywanymi speakeasy, lecz są one już całkowicie legalne. Utrzymuje się je jednak w stylu retro, który ma naśladować te historyczne lokale.

Od czego pochodzi nazwa speakeasy?

Znasz już zarys historyczny barów speakeasy – czas na genezę nazwy. Wszystko zaczęło się od wyrażenia speak softly shop, którym w slangu nazywano domy przemytników w Wielkiej Brytanii – zapis pochodzi z brytyjskiego słownika slangu opublikowanego w 1823 roku

Od tego określenia blisko już do frazy speak easy shop – nazywano tak miejsce, w którym odbywała się nielicencjonowana sprzedaż alkoholu, a pierwszy oficjalny zapis pochodzi z 1844 roku. Termin speakeasy pojawił się nie później niż w 1837 roku, kiedy jeden z artykułów w australijskiej gazecie „Sydney Herald” odnosił się do „podstępnych sklepów drogowych”, nazywanych w slangu speakeasy.

W Stanach Zjednoczonych słowo speakeasy pojawiło się dopiero w latach 80. XIX wieku. 

Autor artykuł opublikowanego w gazecie w dniu 21 marca 1889 roku używa takiego określenia w stosunku do jednego z salonów działających na terenie Pensylwanii, kojarzonego głównie z nielegalną sprzedażą alkoholu. 

Co oznaczało słowo speakeasy? W dosłownym tłumaczeniu – „mów spokojnie”. Oddaje to najlepiej charakter barów speakeasy, w których – aby nie wzbudzić uwagi policji – mówiono bardzo cicho. Nielegalne speakeasy były jednocześnie obiektami, o których nie mówiono zbyt wiele na mieście. Wieść o nich rozchodziła się pocztą pantoflową, a informacje o barze docierały tylko do sprawdzonych i zaufanych osób. Na tej samej zasadzie działały speakeasy w czasach prohibicji, gdy za handel alkoholem groziły surowe kary. 

speakeasy-od czego pochodzi

Bary speakeasy – kiedy właściwie istniały?

Bary speakeasy zyskały na znaczeniu w Stanach Zjednoczonych w czasach prohibicji, czyli w latach 1920–1933. W tym czasie sprzedaż, produkcja oraz transport (przemyt) napojów alkoholowych były nielegalne w całych Stanach Zjednoczonych. Speakeasy w dużej mierze zniknęły po zakończeniu prohibicji w 1933 roku.

speakeasy-bary

Bary speakeasy dzisiaj

Skąd wzięła się moda na urządzanie barów w stylu speakeasy? Trend ten rozpoczął się w 2000 roku wraz z otwarciem baru Milk & Honey. Urządzony w stylu retro lokal szybko zyskał sławę i zainspirował innych właścicieli pubów. Skutkiem tego jest wielki powrót barów speakeasy, w których można poczuć się niczym w czasach prohibicji, choć kupowanie alkoholu jest tu całkowicie legalne. Co je wyróżnia? Ciekawa atmosfera, dość skromny i surowy wystrój, a przede wszystkim dekoracje nawiązujące do czasów, gdy pieczę nad handlem alkoholem sprawowała mafia. Brakuje tylko adrenaliny…

Archiwum: styczeń 2024