nalewka z kasztanów

Nalewka z kasztanów, czyli jak przygotować leczniczy trunek?

Nalewka z kasztanów to specyficzny alkohol, który możesz wykorzystać dwojako. Jego lecznicze działanie jest znane od dłuższego czasu, a niezbyt skomplikowany przepis zachęca do samodzielnego przygotowania tego trunku.

Wrzos, żołędzie, jarzębina czy właśnie kasztany to najpopularniejsze symbole jesieni. Te niesamowite dary natury bardzo pozytywnie wpływają zarówno na nasze samopoczucie, jak i zdrowie. Jak z tego skorzystać? Pozwala nam na to nalewka z kasztana, która używana jest zarówno do picia, jak i nacierania. W sklepach nie brakuje różnego rodzaju maści czy alkoholi tworzonych na podstawie tych owoców. Rzeczywistość jest jednak taka, że to domowy przepis od babci na nalewkę z kasztanowca okazuje się najlepszy. 

Kasztany – czym tak naprawdę są?

Kasztany to prawdziwy symbol jesieni, z którego z pewnością często przygotowywałeś różne dekoracje. Jakiś czas temu ludzie uznawali je za swoistego rodzaju amulety, których zadaniem była ochrona posiadacza przed złą energią. Co ciekawe, specjaliści przeprowadzili w tej dziedzinie zaawansowane badania i dowiedli, że owoce te pochłaniają destrukcyjne promieniowanie, jakie pochodzi z urządzeń elektrycznych. Właśnie dlatego są one wykorzystywane na setki sposobów celem uzyskania korzyści prozdrowotnych. Świetnym tego przykładem są pieczone czy gotowane owoce oraz sama nalewka z kasztanów.

Do czego wykorzystujesz kasztany?

Nalewka z kasztanów nie jest zbyt popularna, jednak owoce te wykorzystujesz także do wielu innych dań. Smażenie, gotowanie, kandyzowanie, grillowanie czy mielenie na mąkę do pieczenia chleba to jedynie niektóre z zastosowań, do których możesz wykorzystać kasztany. Charakteryzuje je intensywny smak oraz zawartość licznych składników odżywczych. Zapewniają twojemu organizmowi niemało minerałów, błonnika pokarmowego, witamin, antyoksydantów czy innych substancji niezbędnych w zdrowej diecie. Właśnie dlatego nalewka z kasztanów to idealny trunek, jeśli chcesz działać profilaktycznie.

Nalewka z kasztanowca – z czego powstaje ten trunek?

Na samym starcie, jeszcze zanim zajmiesz się samą nalewką z kasztana na spirytusie, warto, abyś dowiedział się nieco na temat tego, czym charakteryzuje się kasztanowiec — Aesculus. To nic innego, jak rodzaj drzewa, a niekiedy nawet krzewu, który należy do rodziny mydleńcowatych. W grupie tej znajdziesz około 25 gatunków drzew naturalnie żyjących na terenie Europy, Ameryki Północnej czy Azji Wschodniej. Drzewa te osiągają wysokość 40 metrów, a ich pąki są duże i suche lub kleiste. Cechą charakterystyczną tego drzewa są dłoniaste liście. Pojedyncze z kolei składają się z 5–9 listków rosnących na długich ogonkach. 

Nalewka kasztanowa, czyli środek na krwiaki, obrzęki, odmrożenia i wiele więcej

Nalewka z kasztanów to cudowny środek, który możesz wykorzystywać zarówno jako maść, jak i smaczny trunek. Zanim go jednak przygotujesz, powinieneś wiedzieć, na jakie problemy okaże się on zbawienny. Escyna i flawonoidy, jakie obecne są w składzie kasztanów, pozytywnie wpływają na lepkość twojej krwi, rozrzedzają ją oraz opóźniają krzepnięcie. Efektem tego jest usprawnienie jej przepływu w twoich żyłach. Właśnie dlatego tak wiele osób słyszało o tym, że nalewka z kasztanów to idealny sposób dla wszystkich, którzy borykają się z żylakami. Owoce te pomagają także w walce z zaburzeniami ukrwienia tkanek czy hemoroidami. 

Nalewka z kasztanów na reumatyzm – czy to dobry pomysł?

Substancje czynne zawarte w kasztanowcu zapobiegają wysiękom osocza z naczyń do tkanek, które je otaczają. W związku z tym nalewka z kasztanów to świetna propozycja dla osób, które mają pracę stojącą lub siedzącą. W takich wypadkach brak ruchu może skutkować groźnymi dla zdrowia obrzękami. Zadajesz sobie pytanie, czy 

nalewka z kasztanów na reumatyzm to dobre rozwiązanie? Trunek ten świetnie działa na wszelkie stawy, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz łagodzi leczenie odmrożeń i uszkodzenia skóry. Możesz używać jej do leczenia siniaków oraz zapalenia ścięgien. 

Nalewka z kasztanów – czy pomoże z żylakami oraz cellulitem?

Dzięki temu, że nalewka z kasztanów charakteryzuje się bardzo silnymi działaniem substancji aktywnych, używana jest również do zwalczania cellulitu. Za sprawą odpowiedniego nacierania możliwe jest poprawienie krążenia, a także usunięcie toksyn z tkanki podskórnej. Efektem tego jest zlikwidowanie obrzęków, które są dla cellulitu bardzo charakterystyczne. Równie istotny jest fakt, że escyna odpowiada na tłumienie stanów zapalnych, które niszczą śródbłonek w naczynkach krwionośnych. Ponadto naprawdę mocno zwiększa ona napięcie ścian żył, a zarazem zmniejsza ich pojemność, dzięki czemu prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków jest znacznie mniejsze. Jak widać, nalewka z kasztanów to niesamowity specyfik, który pomoże ci na wiele schorzeń. Za jego sprawą jesteś w stanie zarówno leczyć różne dolegliwości, jak i zapobiegać pojawianiu się nowych. Jak wygląda przepis na nalewkę z kasztanów?

Nalewka z kasztanów – przepis na leczniczy trunek

Teraz już wiesz, jakim specyfikiem jest nalewka z kasztanów i że naprawdę warto go przygotować. Nie musisz się martwić procedurami, ponieważ przyrządzenie intraktu z kasztanowca jest naprawdę proste oraz szybkie. W jakie składniki będziesz musiał się zaopatrzyć?

  • 8 szklanek wódki;
  • 20 dojrzałych kasztanów;
  • 2 garści suszonych kwiatów kasztanowca.

Przygotowanie:

  • dokładnie wypłucz oraz rozgnieć kwiaty kasztanowca;
  • umyj kasztany oraz pokrój je w drobne kawałki;
  • całość umieść w sporym słoiku, zalej wódkę oraz pozostaw na dwa tygodnie;
  • kiedy 14 dni minie, przecedź alkohol oraz wlej do wyparzonych butelek;
  • co około 5 dni potrząsaj słoikiem z nalewką;
  • w momencie, gdy nalewka z kasztanów będzie gotowa, pozostaw ją w ciemnym miejscu.

Nalewka z kasztanów na spirytusie – jak ją przygotować?

Następny przepis na trunek z owoców kasztana jest równie prosty, co poprzedni. Jedyna różnica jest taka, że w tym wypadku wykorzystasz spirytus zamiast wódki. Warto, abyś przetestował obie receptury i wybrał tę, która bardziej przypadnie ci do gustu. 

Składniki:

  • 200 ml spirytusu;
  • 20 kasztanów;
  • butelka wykonana z ciemnego szkła.

Przygotowanie:

  • włóż kasztany na cedzak oraz przelej je wrzątkiem;
  • po umyciu owoców pokrój ja na małe kawałki. Ich wielkość musi pozwolić ci umieścić je w butelce;
  • pokrojone kasztany przełóż do butelki oraz zalej spirytusem;
  • zakręć butelkę oraz odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce;
  • co 2–3 dni mocno wstrząśnij butelką.

Nalewka z kasztanów – jak ją poprawnie dawkować?

Nalewka z kasztanów to dość specyficzny trunek, którego dawkowanie wymagać będzie od ciebie nieco regularności. Alkohol ten należy pić po kilka kropli dziennie (5–10), najlepiej trzy razy w ciągu doby przed posiłkiem. Nalewkę możesz również wykorzystywać do zewnętrznego nacierania ciała. Za sprawą codziennego aplikowania jej na nogi, skutecznie będziesz walczył z żylakami. Jeśli tylko masz taką ochotę, połącz ją z odrobiną oliwy z oliwek, a smarowanie będzie znacznie prostsze.

Jak widzisz, nalewka z kasztanów to trunek, które ma nieskończenie wiele zastosowań. Możesz aplikować go zarówno doustnie, jak i zewnętrznie, a mnogość pozytywnych właściwości sprawia, że pomoże ci w przypadku wielu schorzeń. Sam przepis jest naprawdę prosty oraz szybki, dlatego bez większego problemu poradzisz sobie z przyrządzeniem nalewki z kasztanów. Dla poprawy własnego zdrowia warto podjąć próbę przygotowania własnego trunku.

5/5 - (1 głos)

Archiwum: luty 2024