dzięgielówka

Dzięgielówka – co to za alkohol? Charakterystyka i smak

Dzięgielówka to wytrawna wódka ziołowa charakteryzująca się specyficznym dla arcydzięgla aromatem. Jej receptura została sporządzona na terenie Wschodnich Karpat, a w przeszłości używana była między innymi jako panaceum na dolegliwości ze strony układu trawiennego.

Ocena

Dzięgielówka produkowana była już wiele lat temu. Jej cechą charakterystyczną jest ciekawa złoto-zielona barwa oraz całkiem przyjemny aromat. Dawniej dzięgielówkę można było spotkać w spiżarniach prawie każdego staropolskiego domu, nieważne magnackiego czy mieszczańskiego.

Dzięgielówka – skąd wziął się ten alkohol?

Trunek ten był popularny zarówno wśród biedniejszych, jak i bogatszych członków lokalnych społeczności. Receptura nalewki była pilnie strzeżona i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Aktualnie również możemy znaleźć rozmaite przepisy na dzięgielówkę, a każdy z nich ma własny unikalny akcent.

Właściwości dzięgielówki

Dzięgielówka to alkohol, którego główną substancją jest arcydzięgiel. Zioło to charakteryzuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi, dzięki którym stało się popularne wśród miłośników medycyny naturalnej. Już w XVI wieku opisane zostało korzystne działanie arcydzięgla w sytuacjach nerwowych. Samo zioło wykazuje właściwości uspokajające, a w połączeniu z alkoholem dodatkowo poprawia humor i rozwiewa smutki. 

Dzięgielówka na trawienie

Według specjalistów od medycyny alternatywnej dzięgielówka to alkohol stanowiący dobrą opcję na przywrócenie równowagi organizmu. Szacuje się, że ta smaczna wódka sprzyja procesom trawiennym i może regulować wzdęcia oraz uczucie ciężkości w żołądku.

Dzięgielówka na liście produktów tradycyjnych

Dawne receptury dzięgielówki w dzisiejszych czasach już nie są tak skrywane, wręcz przeciwnie. Aktualnie są one promowane po to, aby można było je zachować na lata. To właśnie w tym celu dzięgielówka została wpisana na listę produktów tradycyjnych w 2006 roku jako tradycyjny wyrób z województwa kujawsko-pomorskiego. Takim sposobem potwierdzona została renoma tego aromatycznego trunku.

Jak przyrządzić dzięgielówkę?

Proces tworzenia dzięgielówki można rozpocząć od drobnego posiekanego korzenia arcydzięgla i zalania go spirytusem rozcieńczonym w wodzie (0,5 l spirytusu na ok. 0,25 l wody).  Kolejnym etapem przygotowania trunku jest macerowanie nalewki przez okres 3 tygodni. W tym czasie kolejno można dodawać cynamon, goździki, gałkę muszkatołową oraz melisę.  Następnie macerować przez kolejne 3 tygodnie. W późniejszym etapie trzeba podgrzać syrop z cukru i 0,25 l wody, odszumować i po przestudzeniu wlać  do nalewki. Znów macerować przez 3 tygodnie, a następnie przefiltrować nalewkę. Gotowa dzięgielówka powinna leżakować przez minimum 3 miesiące.

Dzięgielówka – podsumowanie

Dzięgielówka to aromatyczna wódka o ciekawej barwie, która od lat doceniana jest przez osoby o różnym statusie materialnym. Aktualnie receptury na ten trunek są dość dobrze znane, a jego właściwości zdrowotne doceniane wśród zwolenników naturalnych metod leczniczych.

Archiwum: kwiecień 2024