IBU, czyli International Bitterness Units, to cyfrowa wartość opisująca gorycz w piwie. Dzięki niej będziesz w stanie określić goryczkę w piwie przed zakupem. Z tego artykułu dowiesz się, jak odczytywać IBU!
IBU – czym jest międzynarodowa jednostka goryczy w piwie?
Międzynarodowa jednostka goryczy, czyli IBU, określa to, jak wysoka jest gorycz piwa. Może to być bardzo przydatna informacja zarówno dla początkującego, jak i doświadczonego degustatora. Jeżeli nie lubisz gorzkich piw, to dzięki IBU będziesz mógł ich unikać. Informacja o International Bitterness Units jest podawana na praktycznie każdym piwie rzemieślniczym. Czytaj dalej!
Czym jest IBU?
IBU powstało, aby pomóc określić poziom goryczki w piwie. Wartość ta określa poziom nachmielenia i szacowana jest na podstawie zawartości izo-α-kwasów w litrze piwa. Do zbadania zawartości IBU wykorzystywana jest chromatografia cieczowa HPLC. 1 IBU oznacza 1 miligram izo-α-kwasów w 1 litrze trunku.
Skala IBU w piwie
Gorycz w piwie zależna jest od stylu, najbardziej gorzkie są zazwyczaj piwa w stylu IPA. Skala goryczki rozpoczyna się zwykle od 5 a kończy na 120 IBU. Gorycz w piwie wyczujesz już od około 10 IBU. Maksymalna goryczka odczuwalna dla ludzkich kubków smakowych to 120 IBU. Poziom IBU w piwie może wynosić nawet 180 IBU, ale twój język raczej tego nie odczuje. Na odczuwanie goryczy w piwie wpływa również ekstrakt. Piwa o wysokim i niskim ekstrakcie, nawet nachmielone tak samo, mogą dawać różne odczucia, dlatego degustując piwo powinieneś zwracać uwagę nie tylko na IBU.
Odczuwanie goryczy, to sprawa bardzo indywidualna
Dla części osób IBU na poziomie 60 będzie już oznaczało bardzo gorzkie piwo, a dla innych poziom ten będzie co najwyżej średni. Jeżeli jesteś początkującym degustatorem, to zaczynaj od piw, które nie mają zbyt wysokiego poziomu IBU, ponieważ szybko przyzwyczaisz swoje kubki smakowe.
IBU to bardzo przydatna wartość. Dzięki niej będziesz mógł ocenić, czy dane piwo jest mocno nachmielone i gorzkie. Jeżeli jesteś miłośnikiem gorzkich piw, to wybieraj piwa o wysokim IBU, jeżeli nie, to staraj się wybierać piwa mniej nachmielone!
Leave a Comment