propolis nalewka

Propolis nalewka – domowy przepis na zdrowotny trunek

Propolis nalewka to dość niespotykany alkohol. Mało kto o niej słyszał, a jej właściwości prozdrowotne są naprawdę niesamowite. Jak przyrządzić ten trunek w swoim własnym domowym zaciszu?

Spora część osób uważa, że praca w pasiece wiąże się wyłącznie z pozyskiwaniem miodu. Rzeczywistość jest zupełnie inna, a pszczoły to bardzo pracowite zwierzęta, które produkują także wiele innych produktów, znajdujących swoje zastosowanie w medycynie. Bardzo dobrym tego przykładem jest propolis, czyli kit pszczeli. Był on ceniony jeszcze w starożytności, a jego właściwości są niesamowite. Cechuje się bogactwem substancji aktywnych, czego efektem są liczne atuty zdrowotne. Propolis w formie nalewki to jeden z produktów, który ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym tak naprawdę jest propolis?

Propolis, czyli kit pszczeli to nic innego jak gęsta i lepka substancja. Pszczoły wykorzystują ją do wyściełania wnętrza ula, dzięki czemu możliwe jest wzmocnienie oraz uszczelnienie jego konstrukcji. Na tym jednak nie koniec – propolis chroni także ul przed wirusami, bakteriami oraz grzybami. Kit pszczeli wytwarzany jest z żywic kwiatowych i drzewnych, a także różnych wydzielin. Jego źródłem są takie drzewa, jak dąb, topola, wierzba, olcha, jesion czy brzoza. Zależnie od tego, jakie składniki zostaną wykorzystane przez pszczoły, propolis może przybierać czerwono-pomarańczowy, żółtawozielony, a nawet brunatny kolor. Kit pszczeli to substancja wrażliwa na zmianę temperatur. Właśnie dlatego przy 15°C jest bardzo kruchy i twardy, przy 36°C przybiera plastyczną formę, a przy 70°C zamienia się w płyn. Warto wspomnieć, że substancja ta nie rozpuszcza się w wodzie, jednak możesz ją mieszać z alkoholem, dzięki czemu możliwe jest stworzenie trunku, jakim jest nalewka propolisowa. 

Jak wygląda skład propolisu?

Skład propolisu jest zależny od takich aspektów, jak typ rośliny, z której została pozyskana żywica, rasa pszczół, lokalizacja ula, pora roku, a także stopień zanieczyszczenia środowiska. Co ważne, chemiczny skład kitu pszczelego ulega zmianie w czasie przeżuwania surowca przez pszczoły. Jakie są główne składniki propolisu?

  • woski (8–30%);
  • żywice roślinne (50–80%);
  • polifenole (14–16%);
  • pyłek kwiatowy (5%).

Ponadto kit pszczeli zawiera:

  • domieszki mechaniczne;
  • garbniki;
  • polisacharydy;
  • witaminy i minerały;
  • substancje lotne, także olejki eteryczne.

Szacunki specjalistów jasno mówią, że w propolisie znajduje się aż 300 substancji, które wykazują aktywność biologiczną. To m.in. dlatego kit pszczeli jest bardzo często wykorzystywany jako składnik wszelkiego rodzaju preparatów farmakologicznych, a także w medycynie naturalnej jako środek odpowiedzialny za leczenie różnych schorzeń czy dolegliwości oraz wspomaganie poprawnego funkcjonowania organizmu. Właśnie dlatego nalewka z propolisem to trunek, który powinieneś spróbować samodzielnie przygotować. Czy jednak każdy może go spożywać?

Propolis, a przeciwwskazania – czy nalewka z kitu pszczelego jest dla każdego?

Mimo tego, że kit pszczeli cechuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi, u niektórych osób może także wywoływać reakcje uczuleniowe. Najczęściej pojawiają się one u ludzi, którzy borykają się z alergią na produkty pszczele. Nie oznacza to jednak, że nie mogą wystąpić jako tzw. reakcje krzyżowe z pyłkami określonych gatunków drzew. Charakterystyczne objawy uczulenia to mocny świąd, zaczerwienienie oraz obrzęk skóry. Podawana doustnie nalewka uczula jednak naprawdę rzadko. Znacznie częściej reakcja alergiczna pojawi się w przypadku, gdy użyjesz jej na skórę. Jeśli zauważasz u siebie tego typu objawy, wetrzyj nieco propolisu na zgięciu ręki, po czym bacznie obserwuj, jak zareaguje twój organizm.

Propolis nalewka – dlaczego warto na nią postawić?

Kit pszczeli to bardzo skoncentrowana substancja, jeśli zatem chcesz przygotować nalewkę z propolisu – będziesz musiał go rozcieńczyć. Sam kit jest bardzo silnym środkiem przeciwbakteryjnym, dlatego nie powinieneś przyjmować go w zbyt dużym stężeniu. Rozwiązaniem tego problemu jest przygotowywanie odpowiednich produktów, jak nalewka czy maść z tego środka. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się nalewka propolisowa, która zapewnia wiele właściwości prozdrowotnych. Jej przyrządzenie nie jest skomplikowane, gdyż w rzeczywistości sam alkohol to nic innego jak kit pszczeli, który został w nim rozpuszczony. Taki trunek ma właściwości terapeutyczne. Jak dokładnie wygląda działanie nalewki z propolisem?

Propolis nalewka – na co może ci pomóc?

Nalewka z kitu pszczelego to najlepsze rozwiązanie, które pozwoli ci wykorzystać zdrowotny propolis. Świetnie rozpuszcza się w alkoholu, dlatego jego przygotowanie jest naprawdę proste. Alkohol ten jest zarówno bezpieczny, jak i rozgrzewający. Na co jednak dokładnie może pomóc propolis – nalewka?

  • zwalcza infekcje oddechowe, takie jak kaszel czy angina;
  • pozwala wykonać inhalację z dodatkiem nalewki z propolisu;
  • samodzielnie zwalcza bakterie;
  • farmakologiczne wspomaga działanie kuracji antybiotykowych;
  • reguluje ciśnienie tętnicze krwi;
  • osłabia działanie takich wirusów chorobotwórczych, jak opryszczka, grypa czy zapalenie mózgu;
  • znacząco zwiększa odporność na zakażenia bakteryjne;
  • zmniejsza podatność na drożdżaki.

Jak zatem widzisz, nalewka z propolisu to naprawdę niesamowity alkohol. Jego zastosowanie jest niezwykle szerokie, a sam przepis bardzo prosty. Jak zrobić taki propolis?

Propolis nalewka – domowy przepis na pyszny trunek

Propolis nalewka to alkohol, który przygotowuje się na spirytusie. Mikstura ta jest naprawdę prosta w przyrządzeniu. Kiedy zakończysz pracę, będziesz musiał pozostawić ją na około 2–3 tygodnie w pokojowej temperaturze. Potrzebne składniki to:

  • 150 ml wody;
  • 50 g propolisu;
  • 350 ml spirytusu etylowego.

Przygotowanie:

  • oczyść oraz rozdrobnij propolis;
  • dodaj kit pszczeli do szklanej butelki, po czym zalej go wodą oraz spirytusem;
  • odstaw butelkę na 15–20 dni w ciemne miejsce. Systematycznie 3 razy dziennie wstrząśnij butelką;
  • kiedy czas upłynie, propolis nalewka będzie gotowa. Teraz możesz ją przefiltrować i rozlać do butelek. 

Jak wygląda dawkowanie nalewki z propolisu?

Taka nalewka to dość nietypowy alkohol, dlatego jego dawkowanie również jest specyficzne. Zalecana dawka tego trunku to 15–30 kropli mikstury, które dodawane jest do kieliszka letniej oraz przegotowanej wody. Innym sposobem jest umieszczenie kropli nalewki na łyżeczce cukru oraz przyjęcie całości, popijając letnią wodą. 
Propolis nalewka to bardzo dobroczynny alkohol, która zapewni ci wiele korzyści zdrowotnych. Prosty przepis dodatkowo zachęca do stworzenia swojej własnej nalewki. Mimo tego, że w sklepach aż roi się od różnego rodzaju alkoholi, to właśnie takie trunki są najlepsze. Przygotowany samodzielnie przyniesie dodatkowo wiele satysfakcji!

5/5 - (1 głos)

Archiwum: marzec 2024