rodzaje wódek

Jakie rodzaje wódek dostępne są na rynku?

Polska znana jest na całym świecie z produkcji jednych z najlepszych wódek, a Polacy słyną z tego, że wódkę lubią pić. A czy ty wiesz, jakie rodzaje wódek można spotkać na sklepowych półkach?

5/5 - (1 głos)

Wiele osób nie ma pojęcia, że producenci oferują różne rodzaje wódek. Tymczasem na rynku występują nie tylko wódki czyste, ale również gatunkowe. Obydwa rodzaje dzielą się na poszczególne kategorie. Jeśli lubisz smak alkoholu i lubisz z nim eksperymentować, to koniecznie powinieneś przeczytać nasz artykuł. Dzięki temu twoje wybory staną się bardziej świadome. Zapraszamy do lektury!

Czym jest wódka?

Wódka jest mocnym, wysokoprocentowym trunkiem cieszącym się sporą popularnością na całym świecie. Można ją pić samodzielnie, w czystej postaci, ale zdecydowana większość osób woli tworzyć na jej bazie drinki, poprzez zmieszanie wódki z innymi alkoholami, napojami lub sokami.

Aby alkohol można było nazwać wódką, powinien zawierać minimum 37% alkoholu etylowego. Zazwyczaj jednak wódki są 40-procentowe. Alkohol ten produkuje się na bazie ziemniaków lub zboża.

Polska posiada kilkusetletnią tradycję w produkowaniu wódki. W Polsce przechowywane są najstarsze tajemnice przemysłu spirytusowego. Polska Wódka doczekała się uregulowania ustawowego. Jest ona znana i ceniona na całym świecie.

Czym charakteryzuje się wódka czysta?

Tradycyjna czysta wódka produkowana jest z ziemniaków, żyta lub pszenicy, a dokładnie z rektyfikowanego spirytusu i wody. Woda wykorzystywana do produkcji wódki powinna być pozbawiona smaku i zapachu i być demineralizowana. Sama wódka musi być pozbawiona zapachu oraz substancji barwiących.

Wódka czysta powstaje w procesie destylacji kolumnowej ciągłej. Dzięki temu możliwe staje się jej całkowite i dokładne oczyszczenie.

Warto wiedzieć, że u swoich początków wódka produkowana i stosowana była wyłącznie w celach lekarskich oraz do produkcji perfum. Dopiero po wielu latach dostrzeżono w niej potencjał  spożywczy, Wówczas próbowano mieszać wódkę z ziołami i przyprawami, a z upływem lat dodawano do niej też inne składniki, takie jak karmel czy owoce.

Rodzaje wódek czystych

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje wódek czystych:

  • wódki zwykłe;
  • wódki wyborowe;
  • wódki luksusowe.

Wódki zwykłe wytwarzane są ze spirytusu ziemniaczanego rektyfikowanego rozcieńczonego wodą.

Wódki wyborowe produkuje się ze spirytusu rektyfikowanego, który poddawany jest dwukrotnemu oczyszczaniu. Spirytus produkuje się z produktów ubocznych fermentacji.

Wódki luksusowe tworzy się ze spirytusu poddawanego wielokrotnej rektyfikacji.

Czasami spotkać się można z wyróżnieniem wódek premium i superpremium. Trunki te cechują się wielokrotnie powtarzanym procesem destylacji i filtracji na etapie produkcyjnym.

Co wyróżnia wódki smakowe?

Wódki smakowe to napoje alkoholowe, które powstają na skutek wymieszania spirytusu i wody z dodatkami smakowymi i aromatycznymi. Niejednokrotnie producenci decydują się również na barwienie wódek smakowych, dzięki czemu zyskują one piękne, intensywne kolory.

Do produkcji wódek smakowych stosuje się spirytus surowy lub rektyfikowany. Wśród dodatków smakowych i aromatycznych znajdują się na przykład: owoce, drewno, zioła, kwiaty, kora, trawy, nasiona, kłącza, olejki eteryczne oraz sztuczne i naturalne barwniki spożywcze.

Niejednokrotnie w składzie wódek gatunkowych spotkać można: karmel, syrop cukrowy lub soki owocowe utrwalone rektyfikowanym spirytusem (nazywane „morsami”).

Nalewy ziołowo-korzenne otrzymuje się podczas procesu maceracji, a więc ekstrakcji na zimno lub dygestii, czyli ekstrakcji na gorąco. 

Czasami zdarza się, że producenci decydują się na stosowanie w wódkach smakowych półproduktów uzyskiwanych w wyniku destylacji nalewu owocowego lub morsu. Czasami wódki gatunkowe produkuje się z resztek po zalaniu nalewu lub też roztworu alkoholowo-wodnego dodawanego do składników ziołowych i korzennych.

Rodzaje wódek gatunkowych

Wódki gatunkowe otrzymywane są z połączenia spirytusu rektyfikowanego, wody i szeregu rozmaitych dodatków smakowych oraz zapachowych. Niejednokrotnie są dodatkowo zabarwiane.

Podstawowy podział wódek gatunkowych kształtuje się następująco:

  • wódki zwykłe – otrzymuje się je z rektyfikowanych destylatów owocowych i ziołowych;
  • wódki naturalne – produkowane są na bazie destylatów nierektyfikowanych;
  • bimber – produkuje się go amatorsko, w domowych zaciszach ze spirytusu destylowanego i nierektyfikowanego; warto wiedzieć, że produkcja bimbru w Polsce jest prawnie zakazana.

Niejednokrotnie spotkać się można z podziałem wódek gatunkowych z uwzględnieniem ilości dodanego do nich ekstraktu. W ten sposób wyróżnia się:

  • wódki wytrawne – do 50 gramów ekstraktu na 1 litr napoju;
  • wódki półwytrawne od 51do 120 gramów ekstraktu na 1 litr napoju;
  • wódki półsłodkie od 121do 220 gramów ekstraktu na 1 litr napoju;
  • wódki słodkie od 221do 330 gramów ekstraktu na 1 litr napoju;
  • likiery i kremy więcej niż 330 gramów ekstraktu na 1 litr napoju.

Podsumowując, na rynku dostępne są rozmaite rodzaje wódek. Podstawowy podział nakazuje wyróżnić wódkę zwykłą oraz gatunkową (smakową). Wódka czysta to ogólna nazwa dla wódek: wyborowych, luksusowych, premium, zwykłych i superpremium. Wódki smakowe to połączenie wody, spirytusu i różnych składników owocowych oraz ziołowych. Wódki gatunkowe często są dodatkowo koloryzowane. Na koniec warto wspomnieć, że Polska produkcja wódki znana jest na całym świecie, a nasz kraj uzyskuje spore dochody z eksportu tego trunku.

Archiwum: marzec 2024